Teknoloji

Android 12 güncellemesi yayınlandı Android 12 ile gelen özellikler Nelerdir?

Reklam

Android 12 güncellemesi Google, merakla beklenen android 12 Developer Preview sürümünü kullanıcılarına yayınladı. Yeni güncellemede neler var? Bu haberimizde sizler için, android 12 güncellemesini kaleme aldık.

Android 12 Developer Preview, sürümü geliştiricilerin uygulamalarını ve tüm özellikleri test etmesi için indirime sunuldu. Şimdilik Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / a 5G ve Pixel 5 modelleri ile uyumlu olan Android 12 güncellemesi ile gelen yenilikler bu sürüm sayesinde ortaya çıkmış oldu.

Android 12 ile, kullanıcı ara yüzünde büyük bir değişim olmadı. Deneyimi için tasarlanmış pek çok başlık altı iyileştirmeler sunuyor. Yeni güncelleme ile kod dönüştürme, AVIF görüntü desteği ön plan hizmeti optimizasyonları, dokunsal bağlı ses efekti gibi özellikler de içeriyor.

Reklam

Android 12 ile gelen özellikler Nelerdir?

Uyumlu ortam kod dönüştürme:

Bu özellikle HEVC ve HDR videoları desteklemeyen bir uygulama, platformun dosyayı otomatik olarak geniş, ölçüde uyumlu bir format olan AVC’ye dönüştürmesini sağlayabilir. Kod dönüştürme işlemi ise aygıtın video ve donanım özelliklerine bağlı olarak zaman alabilir.

AVIF görüntü desteği: Daha verimli sıkıştırma ile daha yüksek görüntü kalitesi sağlamak için, Android 12 Görüntü Dosyası Biçimi (AVIF) için platform desteği sunmaktadır.

Ön plan hizmet optimizasyonları: Daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla, yeni platformu hedefleyen uygulamalar için ön plan hizmetinin arka planda başlaması engellenecek.

Zengin içerik ekleme: Uygulamalarınızın zengin içeriği almasını kolaylaştırmak için pano, klavye veya sürükle ve bırak gibi herhangi bir kaynaktan, içerik kabul etmenize olanak tanıyan yeni bir birleşik API sunuluyor.

Haptik bağlantılı ses efekti: Android 12 güncellemesinde uygulamalar, telefonun titreşim motoru aracılığıyla sesle ilişkili haptik geri bildirim sağlayabilir.

Bildirim kullanıcı arayüzü güncellemeleri: Bildirim tasarımlarını daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel hale getirmek için yenilendi.

Daha hızlı ve daha duyarlı bildirimler: Kullanıcılar bir bildirime dokunduklarında hemen uygulamayı açabilecek.

İyileştirilmiş Binder IPC çağrıları: Gecikme ve iş yükü dağılımına bir göz atıldı ve sondan itibaren, ortalama deneyimi ve yüzde 99 oranında kullanım örneğini azaltan optimizasyonlar yapıldı.

Play Store aracılığıyla Android güncellemesi: Android 12 ile sistem güncellemeleri Play Store üzerinden yüklenebilecek. Tabletler, katlanabilirler TV’ler için optimizasyon TV için ilk Android 12 güncellemesinin, önizlemesi kullanıma sunuldu ve ayrıca uygulamalarınız yeni Google TV deneyiminde test edilebilecek.

Stabilite için optimizasyon: Uygulama uyumluluğu ve stabilitesi için bir dizi iyileştirme yapıldı.

Reklam

Nolyoo

Nolyoo, Yazar Ve Sahibiyim.Size Daha İyi Güncel İçerikler Paylaşmak İçin Burdayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu