Sağlık

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olur

Reklam

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olur, okul öncesi periyodunun en kıymetli kesimlerindendir. Tuvalet eğitimi, ebeveyn – çocuk münasebetinin ve mizaç ahenginin ortaya çıktığı ve karakter gelişimini etkileyen değerli bir alandır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olur

Şayet ebeveyn, eğitim için süratli ve ani bir giriş yaparsa, çocuk tuvalet eğitiminde aksi davranışlar geliştirebilir. Bu eğitimde zamanlanama çok kıymetlidir. Çocuğun tuvalete ilgisi başladığında, yavaş yavaş lisan gelişiminin başlamasıyla yani. tuvaleti geldiğini lisana getirebildiğinde, kalın motor gelişiminde de gelişimler gözlenmesiyle ve yönergelere uyabilecek olgunluğa geldiğinde tuvalet eğitimine başlanmalı. Tuvalet eğitimine çocuk bir gelişimsel vazifesi olan yürüme öğrenirken ve gerilimli bir devirde (kardeş doğumu, boşanma üzere ) başlanmamalı.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

Reklam

Tuvalet eğitimine başlamadan evvel çocuğun buna hazır olduğunu gösteren işaretler değerlendirmelidir. Hazır olmayan bir çocukta başarısızlığa uğrama mümkünlüğü artar. Çocuğun hazır olduğunu gösteren fizikî, zihinsel ve ruhsal belirtiler vardır.Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olur

Fizikî belirtiler: kuru kalkma, gün içinde 2 saatten uzun kuru kalma, ıslak bez sayısının azalması, tertipli barsak hareketlerinin varlığı, oturma, çömelme, yürüme üzere hareketleri rahatça yapabilme, pantolonunu giyebilme, ıslak ve kuru ortasındaki ayrımı fark edebilme üzere yetenekleri kazanmış olduğuna ait belirtilerdir.

Zihinsel belirtiler; Sıkıştığını söz edebilme, söylenenleri yapabilme, kaka ya da çiş geldiğini fark etmedir.

Ruhsal belirtiler; aile bireylerini taklit etmeye istekli olma, anne ve babasını mutlu etmeye isteklilik, kakalı ya da ıslak beze katlanamama, 5-10 dakika tuvalette oturmaya razı olma, kendinden büyük çocukların nasıl kaka yaptığını merak etme üzere davranışların varlığıdır.

Tuvalet eğitimi nasıl yapılmalıdır?

Uygun vakit olduğuna karar verildikten sonra çocukla bahis ile ilgili konuşmalar yapılmalıdır. Bu konuşmalar, büyükler nereye yapıyor, kuru kalma çok güzel bir şeydir üzere hususları içerebilir. Çocuğun çizgi sinema karakterlerinden, kardeşlerinden, ebeveynlerden, kitaplardan sinemalardan model almasına fırsat yaratın.

Bezini değiştirirken tekrar bağlanmak istemediğinde lazımlık ya da tuvaleti kullanmaya teşvik edilebilir. Hikayelerdeki kahramanların kakalarını neye yaptığına değinilebilir. Çocuğun mevzuya istekli olduğu fark edildiğinde lazımlık almaya birlikte gidilebilir. Nasıl kullanıldığı zorlayıcı olmadan anlatılır. Lazımlık onun odasında durabilir kullanılacağı vakit banyoya götürülebilir. Lazımlık ya da tuvaleti kullanan öteki çocukları fark etmesi sağlanabilir. Başlangıç için günde 3 sefer 5-10 dakika lazımlıkta oturtmak güzel olur. Tekrar tekrar sabırla birebir teklif yapılmalı muvaffakiyet gösterdiğinde ödüllendirilmelidir. Başlangıçta sonuca ulaşılmasa bile gidip tuvalette birkaç dakika oturması övülebilir. Beze yapılan kakalar „yeri burası“ diye belirtilerek onunla birlikte

tuvalete dökülebilir. Sonuçta hakikaten uygun yere dışkılama gözlendiğinde ödüllendirilir.Örneğin, alkışlama, muvaffakiyet çıkartmaları ( davranıi(yıldız) tablosu) , çocuk hoş kelamlar ve tabirlerle de teşvik edilebilir. Lazımlığı kullanamama, korkma ya da kazalar oluştuğunda asla utandırılmamalı, cezalandırılmamalıdır. Tuvalet eğitimi 6-8 ay alabilir. Yaz ayları üzere annenin ve çocuğun daha rahat olduğu, bez olmadan dolaşma imkanlarının bulunduğu aylar daha uygundur. Ailelere bu süreçte gergin olmamaları, onun hislerini gözlemeye çalışmaları, mevzuya ağırlaşmaları, her çocuğun farklı olabileceği bu nedenle esnek olmaları gerektiği anımsatılmalıdır.

Tuvalet eğitimi sırasında birtakım zahmetler yaşanabilir. Çocuk tümüyle reddedebilir, hiç ilgilenmeyebilir, kabul edip bir mühlet oturur lakin kakasını yapmaz sonra bezi bağlanır bağlanmaz yapabilir, acıdığını söyleyebilir, bazen evvel bir kaç sefer yapar sonra sürdürmeyi reddeder, bazen kakasını meblağ günlerce yapmaz kabız olur. Eğitim sırasında bağlar bozulur, inatlaşma ortaya çıkarsa ısrar etmeksizin çocuğa hazır olacağı bir müddet tanımak, kıskanma yaratmaksızın yaşıtlarının tuvalet eğitimini başarmış olduklarının farkına varmasını sağlamak faydalı olabilir. Uzun ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu bilmek gerekir.

Reklam

Nolyoo

Nolyoo, Yazar Ve Sahibiyim.Size Daha İyi Güncel İçerikler Paylaşmak İçin Burdayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu