Haber

Kara Liste Nedir? Kara Listede Olan Kredi Alabilirmi?

Reklam

Kara Liste Nedir? Kara Listede Olan Kredi Alabilirmi?

Kara liste, Bankacılık sektörü ülkemizde uzun yıllardır kendini geliştirmekte ve yenilemeye devam etmektedir. Uluslararası paydaşlarından da pek çok konuda örnek almış ve yaşadığı tecrübelerle de, bu örnekleri birleştirerek yoluna devam etmiş olan ülkemiz bankacılık sektörü, günümüzde pek çok ülkenin bankacılık sektöründen çok daha iyi durumdadır. Ancak bu durum yine de bankalarımızın takipte kredisi olmadığı anlamına gelmez. Bu durumda olan, kredisi takibe düşmüş ve kara listeye girmiş kişiler kredi alabilir mi sorusu bu nedenle gündemden düşmüyor.

Bankaların bir araya gelerek kurdukları bu sistem, kredilerin geri dönüşü açısından bankalara pek çok yarar sağlayacak. Bununla birlikte kredisini düzgün şekilde ödemeyen, yahut ödeyemeyen vatandaşlar da bu sistem tarafından tespit edilmeye ve bankalara bilgi vererek bu kişilerin kredi alamamasına neden olmaya başladı. Vatandaşlar tarafından kara liste olarak veya daha pek çok tabirle tanımlanan bu listede olanlar, bankalara yaptıkları kredi başvurularından ret cevabı almaya başladılar.

Reklam

Kara Listede Olan Kredi Alamaz Mı?

Bu kısır döngü içerisine giren vatandaşların bankalardan kredi edinmesi zorlaşır lakin bazen bankalar bu müşterileri için de kredi sunabilmektedirler. Tabii bu krediler, doğal olarak diğer kredi ürünlerine nispeten daha yüksek faiz oranlarından verilmektedir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalardan biri de Aktifbank’tır. Aktifbank, dönem dönem hazırladığı krediler ile kara listede olan ve bu nedenle finansman elde edemeyen vatandaşlara düşük miktarlı da olsa kredi sağlamaktadır.

Reklam

Nolyoo

Nolyoo, Yazar Ve Sahibiyim.Size Daha İyi Güncel İçerikler Paylaşmak İçin Burdayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu